Vrány nosí dívence dárky

Osmiletá Gabi Mann ze Seattlu si vybudovala pozoruhodný vztah s vránami. Doma na zahradě jim dává krmení a ony jí za to nosí dárky. Stříbrná kulička, černý knoflík, žlutý korálek, modrá kancelářská sponka, rozbitá žárovka, barevná sklíčka nebo kostičky lega. Tyto drobnosti a mnoho dalšího malé Gabi vrány přinášejí z okolí. Holčička si veškeré dary pečlivě schovává do speciální krabičky, kde má každý kousek svou vlastní přihrádku, do níž je zařazen a samostatně zabalen.
Ve sbírce se nachází i perlové srdíčko, jež je v současnosti pro Gabi tím nejcennějším darem, který doposud od vran dostala. Je přesvědčena, že ji tím ptáci dávají najevo, jak moc ji mají rádi. Jedním z dívčiných favoritů je i drobný kousek kovového plíšku, na němž je napsáno slovo „best“. Gabi se ráda baví představou, že vrány nosí na krku druhou část přívěšku, kde je napsáno „friend“.

Jak se ale holčička k zvláštnímu přátelství s těmito ptáky dostala? Prý šlo o náhodu. V roce 2011, kdy jí byly čtyři roky, se snažila vylézt z auta, přičemž jí na zem spadly kuřecí nugety. Jedna z vran přispěchala, aby kousek jídla „zachránila“. Brzy poté vrány malou Gabi vyhlížely s prosebnými pohledy a žadonily o další sousto. Když byla dívenka starší, líbil se jí zájem vran, takže všechny odměňovala svým obědem při cestě na autobusovou zastávku. Ke krmení ptáků se připojil i její mladší bráška. Netrvalo dlouho a vrány začaly odpoledne čekat na Gabiin autobus v naději, že dostanou další nášup.

_81210316_gifts-purple-624 (2)_81210317_gifts-in-boxes-624 (2)A co na to Gabiina maminka? Ta tvrdí, že jí nevadí, když vrány snědí většinu obědů, které svým dětem chystá. Naopak se jí líbí, že Gabi i mladší bratr mají dobrý vztah ke zvířatům a jsou ochotni se podělit. Zároveň přiznává, že si vran nikdy předtím nevšimla, dokud se o ně její dcera nezačala zajímat.

Od roku 2013 už vrány nedostávají jen čas od času kousíčky jídla po cestě z autobusu, naopak Gabi s matkou Lisou vytvořily pro ptáky denní krmící rituál. Každé ráno nejdříve naplní pítko vodou, poté nasypou oříšky do krmítka a nakonec Gabi ještě rozhází na trávník trochu psích granulí. Zatímco takto pilně chystají snídani, vrány se už shromažďují na telefonním drátě nad nimi a hlasitě krákají.

_81210318_crowonfeeder-624 (2) _81210319_birdbath624 (2)

Ne vždy ale Gabi dostává jen krasné, blýskavé předměty. Ptáci už jí přinesli i takové, které musela maminka vyhodit. Šlo například o hnijící klepeto.

Lisa začala vrány pravidelně fotit a zaznamenávat jejich chování a interakce. Ten nejúžasnější dárek od opeřenců dostala sotva před pár týdny, když v uličce nedaleko od domu ztratila krytku na objektiv během pořizování snímků orla bělohlavého. Krytku ani nemusela hledat. Ležela na okraji ptačího pítka. Lisa je přesvědčená, že vrány o zapomenutém předmětu věděly. Celou dobu totiž Gabiinu maminku při focení pozorovaly. Ze záznamů ptačí kamerky, kterou si rodina nainstalovala na zahradu, bylo jasně vidět, jak jedna z vran krytku na pítko přinesla.

„Jsem si jistá, že šlo o úmysl,“ usmívá se Lisa. „Stále mě sledovaly a viděly, že jsem krytku upustila. Jsem si jistá tím, že se rozhodly nám ji vrátit.“

_81210320_gabiyoungwithlisa624 (2)

Použity fotografie Katy Sewall a Lisy Mann.
Více informací naleznete v článku zde.