Vrány opět překvapují svou velkou inteligencí

Zhruba 3000km východně od Austrálie se nachází souostroví Nová Kaledonie. Toto francouzské území je neskutečně překrásné, ale to nejúžasnější, co se zde nachází, jsou vrány. Se svou doslova okouzlující chytrostí jsou vrány novokaledonské Corvus moneduloides největšími učenci v ptačím světě (což rozhodně něco znamená poté, co bylo zjištěno, že počet neuronů v mozku je u ptáků srovnatelný s opicemi). Vrána novokaledonská dokáže vyřešit některé logické hádanky stejně jako sedmileté dítě. Umí si vytvořit vlastní nástroje a rozumí také tomu, že po vhození kamínků do nádoby s vodou bude hladina stoupat.

Nově byla u těchto vran pozorována další oslnivě inteligentní věc, kterou dokáží provést!

V magazínu NewScientist byl uveden článek, který popisuje uchvacující schopnost těchto ptáků. Jsou prvními zvířaty, u kterých bylo pozorováno použití nástrojů k nošení jiných objektů; poprvé tedy bylo sledováno, že zvíře vkládá jeden objekt do druhého, aby jej mohlo někam přepravit.

„Jedinec používal klacík k přepravě objektu, jenž byl příliš velký, než aby se vešel do zobáku,“ píše vedoucí autor a kognitivní vědec z Lund Univeristy, Ivo F. Jacob, spolu se svými kolegy. „V ostatních případech není funkce jasná, ale zdá se, že jde o projevy vůle ke hře nebo zkoumání.“

Zde můžete zhlédnout video vrány, která používá dřevěný klacík k tomu, aby nabrala kovovou kuličku.

Je důležité si uvědomit, že jde o ptáky držené v zajetí, takže se výzkumníci budou muset vrhnout i do přirozeného prostředí vran, aby zjistili, zdali tito ptáci dělají podobné věci také v přírodě. Vědci navíc budou muset objasnit, k čemu přesně vrány nově sledovanou schopnost využívají.

Je však známo, že tento druh vran používá předměty i k tomu, aby dosáhl na potravu nebo jimi prozkoumává nové objekty, čímž demonstrují „zobecněnou“ inteligenci toho, jak používat nástroje, což je samo o sobě kognitivně složité. Nově vysledované použití nástrojů k přepravě objektů ukazuje, že jejich inteligence jde ještě dál. Možná to nepotrvá dlouho a vrány novokaledonské přijdou s další chytrou předností, z níž všichni budeme paf!

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *