Vyjádření Jane Goodallové ke smrti lva Cecila

Jistě mnozí z vás četli nejednu zprávu o smrti populárního lva Cecila, kterého zastřelil zubař z Minnesoty. Dentista, jenž si v Zimbabwe za zhruba 50.000 dolarů zaplatil lov kuší na lva, se hají tím, že o Cecilovi neměl žádné tušení. Cecil, 13 letý samec, byl pro obyvatele země opravdovou zvířecí ikonou. Téměř nikoho nenechala smutná zpráva chladným a proti lékaři se vzedmula doslova obří vlna negativity. V celé této nenávistné změti a chaosu se však podařilo nalézt jistý zdroj stability, jsou jím slova primatologžky Jane Goodallové, která i v nastálé situaci nakonec přece jen vidí světlou stránku.

Zde je její celé prohlášení, které bylo vydáno ve středu na The Jane Goodall Institute.

„Byla jsem šokována a pohoršena poté, co jsem slyšela příběh Cecila, milovaného lva Zimbabwe. Nejen, že je pro mne nepochopitelné, že by někdo chtěl vůbec zabít ohrožené zvíře (divokých lvů dnes v celé Africe zbývá méně než 20.000), natož vylákat Cecila z bezpečí národního parku a poté ho zastřelit kuší…? Nenacházím slov, která by vyjádřila můj odpor. Cecil dokonce nebyl zabit na místě, ale trpěl hodiny do té doby, než byl zastřelen kulkou. Jeho nádherná hlava byla oddělena od těla.
A toto chování je považováno za „sport“. Z celé situace však vychází jedna dobrá věc – tisíce lidí si příběh přečetly a taktéž byli šokováni. Oči všech se otevřely k temné stránce lidské povahy. Nyní budou jistě lépe připraveni bojovat za ochranu divokých zvířat a divočiny, v níž tito tvorové žijí. A v tomto spočívá ona naděje…“

Smrt Cecila je nešťastnou událostí, která semkla mnoho lidí dohromady, a to je přesně to, co ochrana zvířat i přírody vyžaduje. Jen by bylo dobré pamatovat také na všechny ty tvory, jejichž příběh raději znát nechceme. Především tehdy, když v obchodě projíždíme kolem mrazáků a masných pultů. Tato zvířata jména neměla. A žádná z nich ani nemohla žít déle než pár krátkých, vyčerpávajících let. Prosím, neopomíjejte tyto bytosti, které dávají člověku vše, i svůj život.

11141345_462403760596096_7819693364070693522_nTento obrázek byl převzat ze stránky Srdcem všem.