Jak vypadají lidé v kůži mořských zvířat uvězněných v plastovém odpadu?

Na chvilku se zastavte a zkuste popřemýšlet, kolik plastů vyhodíte za jeden den do koše? I když na to příliš často nemyslíme, jednorázové plasty jsou v našich životech tak hluboce zakořeněny, že si mnohokrát ani neuvědomíme, že je zrovna do odpadu vyhazujeme. Výsledkem je naše globální plastová závislost. Svačiny a různé potraviny v sáčcích a plastových nádobkách, horké nápoje v plastových kelímcích, tekutiny v pet lahvích… Plasty jsou na každém rohu – a to je náš problém.

Každý rok je vyprodukováno asi 300 milionů tun plastového odpadu, avšak pouhých 12 až 15% z něj je správně zrecyklováno. Zbytek se dostává na skládky a do oceánů, kde se podílí na Velkém pacifickém odpadkovém pásu nebo se rozkládá na zákeřné mikročástečky, které mají vliv na každý aspekt mořských ekosystémů. Více než 800 druhů mořských živočichů je denně reálně ohroženo plastovým znečištěním a toto číslo bude i nadále stoupat. Do roku 2050 se bude v oceánech vyskytovat více plastů než ryb! Takže znovu. Kolik plastu denně vyhodíte?

Fotograf Jeremy Carroll se snaží v lidech vzbudit tuto otázku svým novým dílem s názvem Entanglement (volný překlad: Zapletení). Exhibice ukazuje lidi zapletené v plastovém odpadu, který se dá nejčastěji nalézt na plážích, se snahou polidštit vliv škodlivého odpadu na mořský život. Obrazy, které Jeremy vytvořil, jsou informativní, provokující a zároveň přesvědčivé.

Minimálně 136 000 tuleňů, lachtanů a velryb jsou každý rok chyceni a zabiti odhozeným rybářským vybavením.

Celkem 640 000 tun rybářského vybavení je každoročně vyhozeno do oceánů.

Trvalo by déle než celé jedno století, než by se tento plastový odpad rozložil.

Plastové sáčky dusí, zaplétají a a zabíjí život v mořích každý den. Více než 50% mořských želv mají ve svých žaludcích právě plastové sáčky.

Přes 800 druhů je ohroženo odhozeným plastovým odpadem.

Jeremy Carroll vysvětluje: „Dnešní stav znečištění oceánů ovlivňuje mořský život dramatickým způsobem. My lidé jsme za tuto pohromu zodpovědní a následky teprve poneseme. Tato fotografická práce překládá do naší řeči problémy mořského života, který čelí znečištění, použitím analogie člověka zapleteného a pohlceného plasty.“

Zatímco Jeremyho fotografie dokonale zobrazují smrtící prostředí, které životu v moři vytváříme, můžeme my sami tuto skutečnost jednoduše změnit…

Úvodní obrázek: TreeHugger.com
Zdroj obrázků: Jeremy Carroll

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *