Záchrana sloního stáda, které uvízlo v jámě plné bahna

Kráter, který zůstal v Kambodži ještě z doby války ve Vietnamu po bombovém útoku USA, málem stál tento týden životy celé sloní rodiny…

Kráter, jenž byl doposud používán místními farmáři k zadržování vody, leží v kambodžském  Keo Seima Wildlife Sanctuary. Farmáři našli v lepivém bahně uvězněných 11 slonů, kteří se zoufale snažili dostat ven z mazlavé pasti. Lidé urychleně o této situaci zpravili místní odbor životního prostředí.

Zdroj: ELIE

Když na místo dorazili záchranáři z Elephant Livelihood Initiative Environment, organizace vedené Elephant Valley ProjectWildlife Conservation Society (WCS) Cambodia, celá sloní rodina už byla viditelně vyčerpaná z pokusů dostat se ven z bahenní pasti.

Lidé nabízeli třem dospělým slonům a jejich osmi mláďatům potravu, aby jim pomohli cítit se bezpečněji a lépe se vyrovnat se stresem.

„Byli tak hladoví, že větve hned sežvýkali, aby získali nějakou energii,“ řekla pro ELIE programová manažerka Jemma Bullock.

Zdroj: ELIE

Záchranáři k jámě dovlekli hadici, z níž stříkali na slony vodu, aby rozmělnili husté bahno a usnadnili zvířatům pohyb končetinami. Voda slony navíc ochladila vzhledem k tomu, že byli v kráteru uvězněni v době, kdy pražilo polední slunce.

Zdroj: ELIE

Lidé mezitím vykopávali v jámě svažitou plochu, po níž by sloni mohli bezpečně vylézt.

Zdroj: ELIE

Zdroj: ELIE

Konečně se povedlo dostat na břeh matce, vůdkyni stáda, přičemž další sloni ji začali následovat.

Boj však ještě neskončil. V jámě zůstalo uvízlé poslední sloní mládě, protože jeho nohy nebyly ještě dost velké či silné, aby se po svažitém výkopu dostalo na pevnou zem samo.

Zdroj: ELIE

Aby toho nebylo málo, propukla obrovská bouřka, zatímco se záchranáři snažili mládě vytáhnout pomocí lan.

Zdroj: ELIE

V jednu chvíli už byla malá samička tak vyděšená a vyčerpaná, že ji záchranáři museli povzbuzovat cukrovou třtinou a banány.

Zdroj: ELIE

A nakonec byla vyproštěna i mladičká slonice.

„V případě, že by se místní obyvatelé nespojili kvůli záchraně 11 slonů indických s organizacemi WCS, ELIE a oddělením pro životní prostředí, skončilo by to tragicky,“ prohlašuje Tan Setha, technický poradce WCS pro tuto oblast Kambodže. „Stádo sestávalo ze tří dospělých samic a osmi mláďat různého věku a pohlaví. Tito sloni představují důležitou část v chovné populaci Keo Seima Wildlife Sanctuary a jejich ztráta by byla skutečnou ranou při snaze zachování druhu.“

Zdroj: ELIE

Z důvodu ztráty přirozeného prostředí zbývá v přírodě už asi jen 35000 slonů indických, takže záleží na každém jedinci nejen kvůli tvorbě soudržných stád, ale také pro možnost budoucího přežití druhu.

Na video od Jemmy Bullock zachycující blíže část záchrany stáda se můžete podívat zde:

 

Zdroj fotografií: https://www.facebook.com/ELIE.Mondulkiri/
Zdroj videa: Jemma Bullock

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *