Zdravá tajemství avokáda

Avokádo, neboli hruškovec přelahodný, patří k nejzdravějším ovocím, která si můžete na svém jídelníčku dopřát. Někteří lidé jej označují za přímo dokonalou potravinu a to ne jen proto, že je hlavní součástí výtečného guacamole. Avokádo totiž skýtá mnoho výhod pro zdraví. Na pár těchto výhod a tipů se nyní podíváme blíže.

Avokáda jsou přímo nacpaná bílkovinami

Jde o jedno z mála ovocí, které se může pyšnit vysokým obsahem bílkovin. Zároveň má všech 18 důležitých aminokyselin, a to zcela biologicky využitelných. Avokádo je tak vhodným zdrojem proteinů nejen pro vegetariány a vegany, ale taktéž pro všechny, co jedí maso. To z toho důvodu, že ne všechny aminokyseliny jsou v živočišných produktech pro tělo snadno dostupné, kdežto u avokáda se v těle vstřebávají a zpracovávají lehce a přirozeně.

Vyšší obsah draslíku než v banánu

Obvykle považujeme banány za šampiony, co se obsahu draslíku týče, přitom existuje i jiné ovoce či zelenina, které se mohou s banánem měřit, ba ho i převyšovat. A právě to platí pro avokádo s průměrem 975 miligramů draslíku v jednom plodu. Draslík je důležitý zejména pro udržení zdraví ledvin, krevního tlaku a svalstva.

Změknout mohou díky jablku

Když si avokádo koupíte, obvykle je tvrdé skoro jako kámen. Pokud se vám nechce dlouze čekat, dokud plody nezměknou, můžete jim pomoci tak, že je dáte do papírového sáčku s nakrájeným jablkem. Jablka totiž vylučují plynný ethylen, přirozeně se vyskytující rostlinný hormon, a právě ten pomůže změkčit avokádo už během pár dní.

„Čistá patnáctka“

Avokádo patří mezi tzv. čistou patnáctku, která zahrnuje plodiny, jež obsahují při běžném zemědělském způsobu pěstování nejméně pesticidů. Nemusíte se tak obávat zbylé chemie v rostlině, jelikož avokáda jsou se svou tvrdou slupkou jedny z nejčistších konvenčně pěstovaných plodin a není nezbytně nutné shánět je v bio kvalitě.

Díky zdravým tukům a jemné chuti se avokádo skvěle hodí třeba do salátů, baget nebo jako náhražka másla u některých receptů.

Zdroj článku z naturalsociety.com.

Obrázek svgcuttingfiles.

 

Jeden komentář u “Zdravá tajemství avokáda”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *