Zemřela Koko, slavná gorila, která ovládala americkou znakovou řeč

Samice gorily západní, jež získala slávu díky své chopnosti dorozumět se s lidmi znakovou řečí, zemřela poklidně ve spánku v kalifornské organizaci Gorilla Foundation ve věku 46 let.

Koko, jejíž původní jméno znělo Hanabi-ko (japonský výraz pro „dítě ohňostrojů“), se narodila v zoo v San Franciscu v roce 1971 a znakovou řeč se naučila od doktorky a psycholožky Francine Patterson. Koko údajně chápala okolo 2000 anglických slov.

Koko se objevila v nejednom dokumentu a byla také na obálce National Geographic na slavném snímku, který si sama vyfotila v zrcadle. Známá byla i láska gorily ke kočkám. Když její první adoptované kotě, pojmenované All Ball, srazilo v roce 1984 auto, byla doktorka Patterson filmována, jak tuto skutečnost Koko sděluje. Koko tehdy odpověděla: „kočka, plakat, být líto, Koko – láska“.

Další útrapy za Koko dorazily v roce 2014, když zemřel herec a komik Robin Williams, s nímž gorilu spojovalo pevné přátelství již od roku 2001. Podle organizace Gorilla Foundation byla Koko tichá a ponořená v myšlenkách poté, co se dozvěděla, že herec zemřel.

Koko se také setkala například s basistou kapely Red Hot Chilli Peppers nebo herečkou Betty White a v roce 2012 překvapila vědce svou schopností hrát na flétnu.

Slavná fotka Koko, kterou si vyfotila sama v zrcadle (National Geographic)

„Její vliv byl obrovský a to, co nás naučila o emocionální kapacitě goril a jejich kognitivních schopnostech, bude i nadále formovat svět,“ uvedla nadace Gorilla Foundation.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *