Žena úspěšně operovala poškozené křídlo motýla

V závislosti na tom, v jakém ročním období se narodí, může motýl monarcha stěhovavý žít od dvou týdnů do asi pěti měsíců. Tento čas byl však pro jednoho z motýlů výrazně zkrácen. Naštěstí se objevila Romy McCloskey, která monarchovi pomohla. „Vlastně jsem se zcela náhodou zamilovala do chovu motýlů, a to poté, co jsem našla tři housenky na keři na mém dvorku,“ prozradila Romy. Jakmile se tedy jeden z jejích miláčků zranil, věděla, že musí pomoci. Vzala motýla domů a pro jeho operaci použila běžné domácí pomůcky.

„Vždycky jsem k motýlům cítila lásku,“ říká Romy McCloskey. „Pro mě mají velmi osobní význam. Předtím, než zemřela má matka – je to asi dvacet let zpátky – mi řekla ‚Romy, kdykoli uvidíš motýla, budeš vědět, že tu jsem s tebou a že tě miluji.'“

Romy je profesionální kostýmní výtvarnice a mistr ručního vyšívání, takže operace pro ni nebyl takový problém. Pomohla si obyčejným ručníkem, drátkem z věšáku, kontaktním lepidlem, bavlněným tampónem, nůžkami, pinzetami, bronzujícím pudrem a dalším motýlím křídlem od jedné z jejích malých samiček, která zemřela pár dní předtím.

Motýl utrpěl zranění při procesu zakuklení. Nejde však o genetickou vadu nebo deformaci způsobenou parazitem Ophryocystis elektroscirrha, který smrtelně infikuje monarchy. Mnoho lidí se mne ptalo, proč dodávám do genetického fondu motýlů horší nebo vadné geny, ale tak to není. Ve skutečnosti každá housenka nebo motýl, který je infikován zmíněným parazitem nebo kuklicí Lespesia archippivora, musí být usmrcen, aby se infekce nešířila v populaci monarchů dál.

Podle Romy McCloskey nebylo třeba motýla při operace nějak uspávat. Přestože jsou jejich křídla protkána cévami, má se v dnešní době ještě stále za to, že hmyz necítí bolest vzhledem k absenci receptorů pro bolest, které můžeme najít u mnohých obratlovců.

Zdroj fotografií: Romy McCloskey
Zdroj článku: BoredPanda

Jeden komentář u “Žena úspěšně operovala poškozené křídlo motýla”

  1. Pro všechny kdo by si mohli myslet, že je to zbytečné – na takové práci si člověk procvičí jemnou motoriku a naučí se mnoho o hmyzu. Je to výhra nejen pro toho motýla.

    … no a vzhledem k teorii chaosu, třeba právě tenhle motýl zamává křídly a odvrátí tak 3. sv. válku 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *