ZOO ve válečné zóně aneb Zvířata opomíjená při katastrofách.

Lékaři z Mezinárodního týmu veterinářů, kteří byli nasazeni v Gaze, aby zachránili místní zoo, se jednohlasně shodli, že jde o tu nejhorší zoo na světě, v níž zatím byli, a že situace je zde tak děsivá, jak naznačovalo hlášení…

Khan Younis Zoo, nacházející se v jednom z politicky nejnestálejších míst světa, vzbudila v poslední době mezinárodní pozornost poté, co vyšlo najevo, že byla nucena vystavovat mrtvá, mumifikovaná zvířata hned vedle zvířat živých.

Šokující výjevy přitáhly pozornost do oblasti, kde si boje loni v létě vyžádaly životy více než 1960 Palestinců a 67 Izraelců.

2538E83900000578-0-image-a-24_1422888487499

„Média zde soustřeďovala mnoho pozornosti,“ říká manažer zoologické zahrady Ziyad Oweida, „ale nikdo nám pomoct stejně nepřišel.“

1

Tým veterinářů z organizace Four Paws, jež se zaměřuje na welfare zvířat, se však nyní stal první skupinou, která získala povolení úřadů pro vstup do pásma Gazy, aby zde poskytla neodkladnou péči zvířatům.

Podle slov organizace byla situace v Khan Younis beznadějná – zoo neměla peníze na platy ošetřovatelů, výběhy byly zaplaveny odpadky a sutí a pár přeživších zvířat nemělo žádné jídlo a pouze omezené zdroje pitné vody.

gaza-zoo-stuffed-animals

Veterinář z Four Paws a vedoucí mise v Khan Younis, doktor Amir Khalil, řekl: „Velké kočkovité šelmy, které přežily – konkrétně jedna lvice a tygr – žili ve stísněných, rozbitých výbězích a byli velmi vyhublí. Mnoho dalších zvířat již zemřelo hlady.“

Doktor Khalil dále řekl, že jeho tým by chtěl poskytnout záchrannou veterinární péči a potravu zvířatům v období příštích tří měsíců a že veškeré dodávky by byly organizovány týdně, jelikož zde nejsou žádné skladovací prostory.

221704

Ačkoli zoologická zahrada momentálně nemá žádné finanční prostředky, zjistil doktor Khalil, že lvice s tygrem v Khan Younis byli mezi čtyřiceti zvířaty, která byla s velkým úsilím propašována jako mláďata z Egypta skrz podzemní systém tunelů. Tyto tunely byly však od posledního konfliktu zničeny.

Four Paws je jedna z mála mezinárodních organizací zaměřujících se na welfare zvířat, která působí v tomto regionu a v Khan Younis byla podpořena francouzskou nadací 30 Millions d’Amis.

Na video z oblasti se můžete podívat níže, text i mluvené slovo jsou v angličtině.

Krom Khan Younis pomáhají lidé z Four Paws i v Jordánsku, kde momentálně zřizují útočiště pro zvířata s cílem ochrany živočichů i přírody.